Po Ut St Št Pia So Ne

• Slovensky
  • Magyar

(c) mk

Bedminton v Huncovciach začal písať svoju históriu na jar 2011, keď sme s dovolením vtedajšej riaditeľky ZŠ namaľovali v školskej telocvični čiary a pripravili siete pre regulárny, súťažný bedminton v obci Huncovce. Prázdniny sme už využívali na tréningy a v zimných mesiacoch sme na prelome rokov 2011/2012 zorganizovali prvý miestny turnaj v bedmintone.
(c) mkV nasledujúcom roku 2012 sme zaregistrovali športový klub bedmintonu pod názvom VEVA Huncovce, čím sme položili základy pre zapojenie sa do súťaži organizovaných SZBe . V sezóne 2012/2013 sme prihlásili naše zmiešané družstvo do 3. ligy skupina východ.

V čase vzniku nášho klubu bola situácia v bedmintone v podtatranskom regióne celkom odlišná ako ju môžeme vidieť dnes. Zakladateľom bedmintonu  v Poprade je pán Jozef Galajda a samotné začiatky tohto športu sa tradujú do roku 2008, keď sa začalo hrávať v telocvični oproti zimnému štadiónu. Práve tu vzniklo aj prvé družstvo BFA Poprad, ktoré sa prihlásilo do súťaže v sezóne 2009/2010. Následne sa bedminton ujal aj v telocvični v Strážkach a podmienky pre tento šport vytvorili aj Spišská BeláLendak. Staršiu tradíciu v regióne má už len bedminton v Spišskej Novej Vsi. Z celoštátneho pohľadu má dlhodobo veľmi dobrú úroveň a tradíciu bedminton v Košiciach a v Prešove.

Veľkým prínosom pre bedminton v našom regióne bolo vytvorenie výborných podmienok aj pre profesionálny bedminton.
V rokoch 2014-2016 boli totiž v Poprade-Matejovciach a v Kežmarku postavené dve úplne nové športové haly s vynikajúcimi podmienkami pre tento šport, čím sme sa v tomto smere dostali v rámci Slovenska na špičku. Avšak aby sme sa dotiahli na vyššiu úroveň aj po hráčskej stránke bola a ustavične aj je potrebná konfrontácia s najlepšími hráčmi, čo v praxi znamená neustále zapájanie hráčov klubu do súťaží, venovanie sa mládeži, organizovanie turnajov, pretože len tak je možné pozdvihnúť úroveň bedmintonu v našom regióne. A práve v tom zohráva náš oddiel, VEVA HUNCOVCE, veľmi dôležitú a nezastupiteľnú úlohu. Veľmi nás teší, že o tento šport prejavuje záujem čoraz viac mladých ľudí a pevne dúfame, že tento trend bude rásť aj u nás.

Výborný kolektív hráčov, materiálna ako i trénerská podpora mladých zo strany klubu, ale aj výborné podmienky, ktoré nastali po výmene podlahy v našej telocvični (r. 2018-19) - to všetko by mohlo prispieť k tomu, aby sa pod Tatrami založila úspešná tradícia tohto pekného športu.

logologologologologologologologologologologologologologologo

Viacerí z vás poznajú bedminton iba v jeho rekreačnej podobe, a preto ste možno ani netušili, že:

- bedminton je považovaný za druhý najnáročnejší olympijsky šport (po boxe),
- bedminton je najrýchlejší raketový šport, pretože košík po odpale môže dosiahnuť rýchlosť až 400 km/hod.,
                                        Číňan Fu Haifeng zasmečoval košíkom (r. 2005) rýchlosťou 332 km/h. Píše sa dokonca aj o ďalšom, ešte
                                      ohurujúcejšom rekorde. Ten z bedmintonu urobil v tomto smere najrýchlejší šport planéty. Tan Boon Heong
                                        z Malajzie
zasmečoval v roku 2009 rýchlosťou 421 km/h, no bolo to v rámci testovania nového typu rakiet
                                      od značky Yonex. Rekord oficiálne uznaný nebol, pretože sa neodohral počas zápasu a navyše meracie metódy
                                      neboli rovnaké ako počas oficiálnych stretnutí.
- bedminton má obrovskú popularitu hlavne v Ázii,  v Európe v ňom dominuje  Dánsko,
- bedminton je síce individuálny, ale zároveň aj spoločenský šport,
- bedminton sa dá hrávať v každom veku a na rôznych úrovniach,
- bedminton je šport pre mužov a ženy a je vhodný aj pre detí.

Dôležité však je, že prináša pekné zážitky a radosť, či už pri tréningoch,
alebo samotných zápasoch.

AUTORI PRÍSPEVKU: